Meče

(95)

Meč, patrí k najstarším zbraniam, jeho počiatky siahajú až do doby bronzovej. Naprieč históriou a kultúrami mal rôznu dĺžku a tvar čepele a takisto aj rukoväte, bol jednoduchý alebo zdobený. Meč bol osobnou zbraňou každého majiteľa, pre ktorého mal osobitý význam ako symbol moci, práva, rodový znak. Meč bol drahou záležitosťou, preto si ho nemohol dovoliť vlastniť každý. Čím bol majiteľ zámožnejší a mal vyššie postavenie, tým bola jeho zbraň prepracovanejšia a viac zdobená, celkovo dotvárala jeho postavenie ako aj urodzenosť.

V každej kultúre má meč určitý význam, bol symbolom vojny aj mieru, spĺňal obradnú funkciu pri korunovácii, pri pasovaní - povýšení do vyššieho stavu a často slúžil aj ako nástroj katov. Európske meče boli rovné, klasický rovný meč na sekanie a bodanie ako napríklad vikingský meč, dvojručný škótsky meč, rímsky meč Spatha, neskôr odľahčený s úzkou čepeľou meč Rapier a meč Kord určené na bodanie, meč so zahnutou čepeľou - šabľa, často používaný na rezanie a sekanie. Orientálne meče Perzie a Indie mali viac alebo menej zahnutú čepeľ, prispôsobenú na ich spôsob boja. Z ďalekého východu pochádzajú preslávené japonské meče katany s mierne zakrivenou čepeľou. 

Kvalita mečov spočívala v spracovaní ocele a samotnom majstrovi kováčovi, meč s damascénskou čepeľou patril k najkvalitnejším. Stávalo sa, že majstri tajili postupy pri výrobe ocele a vďaka tomu vznikli mnohé legendy.

S príchodom palných zbraní meč ustúpil a dnes slúži skôr ako ceremoniálna zbraň, doplnok obradnej uniformy, dekoračný meč do domácnosti či kancelárie, filmový meč, meč na historický šerm alebo meč na rôzne bojové umenia.

Cena:
10
765
95 produktov
Výrobcovia
Typ produktu
Púzdro
Typ sekery
Hmotnosť
Celková dĺžka
Dĺžka rukoväte
Obsah balenia
Materiál čepele
Materiál rukoväte
Materiál púzdra
Dĺžka čepele
Celková dĺžka
Dĺžka rukoväte
Hrúbka čepele
Hmotnosť
Typ čepele
Využitie
Typ noža
Povrchová úprava čepele
Krajina pôvodu
Filter produktov:
Cold Steel O Bokken 92BKKD - KNIFESTOCK

Cold Steel O Bokken 92BKKD

Posledné 4 kusy
40,00 € s DPH
34,00 €
Detail produktu
Cold Steel Bokken 92BKKC - KNIFESTOCK

Cold Steel Bokken 92BKKC

8 - 12 týždňov
30,00 € s DPH
25,50 €
Detail produktu
Cold Steel Gold Lion Katana 88ABK - KNIFESTOCK

Cold Steel Gold Lion Katana 88ABK

8 - 12 týždňov
1 000,00 € s DPH
765,00 €
Detail produktu
Cold Steel Shamshir 88STS - KNIFESTOCK

Cold Steel Shamshir 88STS

8 - 12 týždňov
350,00 € s DPH
276,25 €
Detail produktu
Cold Steel Suburito 92BKM - KNIFESTOCK

Cold Steel Suburito 92BKM

Posledné 4 kusy
39,00 € s DPH
33,15 €
Detail produktu