Naučte sa formovať, brúsiť a ostriť svoje nože

“Na ostrosti záleží” je našim denným krédom. Ostrý a udržiavaný nôž zjednodušuje a spresňuje prácu rukou pri rôznych jeho využitiach, či už v mäsiarstve, počas lovu, pri práci na farme alebo na stavenisku. Nástroje, ktoré používate si prechádzajú nemalou záťažou a vedieť, ako sa o ne správne starať a brúsiť ich, je nevyhnutné pre uľahčenie vášho života, ako i pre rýchlejšie plnenie úloh a celkový úspech pri práci.

Work Sharp sa zameriava na vzdelávanie verejnosti v oblasti ostrosti a troch najlepších prístupov, ktoré je potrebné vedieť pre dobro vašich čepelí: ako správne vyformovať tvar čepele, ostriť a brúsiť.

Formovanie

Vyformovanie čepele môže byť potrebné z niekoľkých dôvodov: oprava čepele, obnova ostria noža na extrémne opotrebovanej čepeli a zmena funkčného typu čepele noža. Odporúčame tiež formovať čepeľ pri prvom použití nového systému ostrenia. To zaisťuje, že váš nôž má najväčšiu symetriu a obnovuje jeho uhol. Brúsky na nože a nástroje WORK SHARP Knife and Tool Sharpeners sa dodávajú s hrubými brúsnymi pásmi navrhnutými tak, aby vám pomohli tvarovať čepeľ a následne prešli na jemnejšie pásy na účely ostrenia a brúsenia.

S Work Sharp je tvarovanie rovnako jednoduché, ako položenie správneho brúsneho pásu na brúsku, ťahanie noža pozdĺž uhlovej drážky a vytváranie hrotu z každej strany čepele pred vypnutím pásu na brúsenie.

Ostrenie

Ostrenie je najlepšie vykonávať po zaťažujúcom využití vášho noža, keď je čepeľ príliš vytupená na to, aby sa ňou dalo rezať. Ostrenie je tiež druhým krokom po tvarovaní čepele. Pri výrobkoch Work Sharp je postup tvarovania a brúsenia rovnaký, jedinou zmenou je typ brúsneho pásu, ktorý používate.

Najdôležitejším krokom k zaostreniu, ak ste ho najskôr nevyformovali, je vykrojenie hrotu. Pozrite sa na naše video na zaostrovanie, aby ste zistili, aké ľahké je tvarovanie alebo zaostrovanie na zariadení Work Sharp.

Preostrovanie nožov odporúčame v mesačných intervaloch, zvlášť pri nožoch, ktoré sú stredne až ťažko využívané. Medzi ostreniami nože udržujte jednoduchým brúsením.

Honovanie

Údržba čepele počas používania alebo po ňom pomôže udržať ostrie dlhšie. Tu prichádza na rad honovanie. Skvelým a rýchlym riešením sú keramické tyčinky, z ktorých mnohé sú navrhnuté do brúsok Work Sharp, ako napríklad GUIDED FIELD SHARPENER. Ďalšou skvelou možnosťou je jemný brúsny pás, ktorý je súčasťou motorových brúsnych riešení Work Sharp.

Brúsenie je proces narovnávania akýchkoľvek drobných vlniek alebo ohybov čepele a už po niekoľkých ťahoch po páse alebo keramike pocítite výrazný rozdiel. Honovanie vytvára minimálny úber materiálu a čím častejšie budete nôž honovať a udržiavať, tým dlhšiu životnosť bude mať vaša čepeľ.

Prihláste sa na odber noviniek

Zaujal Vás tento článok? Pridajte sa k ďalším spokojným odberateľom noviniek pomocou formuláru nižšie a získajte informácie o novinkách, akciách či exkluzivitách ako prví!