Čistenie skladu zľavy až 70%
Čistenie skladu zľavy až 70%

Údržba nožov

ÚDRŽBA ZATVÁRACICH NOŽOV

Nosíte pri sebe nôž každý deň? Určite sme sa už viacerí dostali do situácie, keď sme potrebovali niečo odrezať alebo nakrájať, vtedy sa hodí mať jeden po ruke.

Pozrieme sa bližšie na údržbu zatváracích nožov, konkrétne na mazanie ložísk. Správny postup totiž môže výrazne predĺžiť životnosť noža a zaručí, že bude spoľahlivo fungovať za každých podmienok.

Začnime pekne od základov. Na údržbu budeme potrebovať náradie, aby sme sa dostali až k jadru problému.

  • Skrutkovač (ideálne s vymeniteľnými bitmi)
  • Papierové utierky
  • Vatové tyčinky
  • Stlačený vzduch
  • Handrička z mikrovlákna
  • Lepidlo na skrutky (modrý Loctite alebo iná značka)
  • Lubrikant (KPL)
  • Izopropylový alkohol
  • Odstraňovač korózie
  • Mazacia guma

ROZOBRATIE

Opatrne odstránime všetky skrutky z noža. Ak skrutka nepovolí, nesnažíme sa ju odstrániť násilím, iba by sme tým zničili hlavičku. Okrem toho, že to nevyzerá dobre, môžeme tak vážne poškodiť hlavičku. Dôvodom môže byť, že nože od výroby majú lepené skrutky. V takom prípade ich stačí zohriať fénom alebo teplovzdušnou pištoľou a následne ich odskrutkovať. Je dobré urobiť si v skrutkách poriadok, aby sme ich pri skladaní noža vrátili na správne miesto.

Knifestock - blog udrzba nozov

ČISTENIE

Ak nôž nechceme rozobrať, hodí sa stlačený vzduch, najlepšie s dlhou tenkou tryskou. Navlhčíme papierovú utierku alkohol a vyčistíme všetky rovné povrchy. Treba byť obzvlášť opatrný pri čistení čepele, aby sme sa neporezali. Na záhyby a do úzkych priestorov použijeme vatovú tyčinku. Samozrejme nezabudnime, že treba očistiť skrutky od lepidla. Firma KPL prišla na trh s kompletnou čistiacou sadou, aby sme mali všetko potrebné v jednom balíku.

Knifestock - blog udrzba nozov

Občas sa na noži objavia nechcená patina alebo škvrny, ktoré vznikli používaním. Vezmeme starú mazaciu gumu, trochu minerálneho oleja a pretrieme dané miesto. Predtým, než budeme pokračovať, musíme odstrániť hrdzu.

MAZANIE

Dôležité je aj samotné mazanie nožov. Nezáleží na tom, aké máte ložiská, špina sa k nim dostane vždy. Dobré nie sú ani suché ložiská. Preto je vhodné občas premazať čap a ložiská. Postačí iba pár kvapiek a rozdiel je hneď cítiť. Pozor, aby sme to neprehnali s aplikáciou, príliš veľa maziva spôsobí jeho vytečenie/ únik mimo nôž. Mazivá od firmy KPL majú tenkú ihlu, ktorá sa dostane až k ložiskám aj bez toho, aby sme nôž museli rozoberať. Na výber je z dvoch typov maziva, KPL Original s olejovitou konzistenciou pre ošetrenie ložísk, a viskóznejší KPL Heavy, ktorý je určený pre zarážku (detent ball) držiacu čepeľ v zatvorenej polohe.

Knifestock - blog udrzba nozov

Čo je na mazivách KPL tak zaujímavé? S ich výrobou začal inžinier so špecializáciou na vývoj mazív a zároveň nadšenec do nožov. Svoju profesiu a vášeň spojil do jedného s cieľom vyrobiť ten najlepší lubrikant na svete. KPL drží nečistoty a kovové častice vnútri suspenzie a tak zabraňuje opotrebeniu čapu a ložísk.

ZLOŽENIE NOŽA

Postupujeme v opačnom poradí, ako sme nôž rozoberali. Pri nožoch s poistkou AXIS-Lock je postup trochu zložitejší. V takom prípade je dobré sa pozrieť na YouTube a nechať si poradiť od ľudí, ktorí si tým už prešli. Skrutky môžeme zalepiť kvapkou lepidla na skrutky, zabráni to ich neskoršiemu uvoľneniu. Čepeľ vycentrujeme pomocou skrutky na čape a dotiahneme ju tak, aby sa čepeľ ľahko otvárala a zatvárala.

Brúsenie nožov sme zhrnuli už v predošlých článkoch tutu.